Marek Dalík si v kauze Pandury pro armádu řekl o úplatek téměř půl miliardy

Manažer rakouské zbrojařské firmy Steyr Stephan Szücs , který měl projekt Panduru na starosti, při výslechu na policii v kauze transportérů Pandur řekl, že Marek Dalík, úspěšný lobbista a bývalý poradce dřívějšího premiéra za ODS Mirka Topolánka, chtěl na podzim 2007 úplatek 18 milionů eur (přibližně 480 milionů korun).

„Dalík uvedl, že pokud máme zájem na další realizaci projektu, je prý nutná bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eu,“ uvedl do policejního protokolu manažer firmy Steyr letos v březnu během výslechu vedeného rakouskými i českými policisty ve Vídni a dodal: „Požádal jsem jej, aby to nějak blíže vysvětlil, protože hovoří o enormní peněžité částce za velmi nejasné plnění. On v podstatě ještě jednou řekl totéž. Rozhovor trval asi deset minut.“

Schůzky měly proběhnout v Brně v říjnu 2007 a v Praze v listopadu 2007. Na nich se sešli zástupci evropského vedení společnosti General Dynamics (např. jejich poradce bývalý americký diplomatVictor Jakovich), kam Steyr patří, slovenským obchodníkem se zbraněmi Miroslavem Výbohem, s tehdejším náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem a lobbistou Markem Dalíkem.

Manažer Steyru také během výpovědi uvedl, že firma o žádosti Dalíka informovala v roce 2007 americké velvyslanectví v Praze.

Úplatek pak ve Vídni upomínal viceprezident izraelské zbrojovky Rafael, která dodávala do Pandurů část výzbroje, Lova Drori. Szücse vypověděl, že Drori mu řekl, že přináší vzkaz´od české strany a upozornil, že peníze o které, žádal Marek Dalík mají zajistit souhlas premiera Mirka Topolánka s nákupem Pandurů.

Z záznamu sepsaném z výsleche Szücs:

„Drori sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. 11. 2007, tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra,“

Podle tvrzení Stephana Szücse mu izraelský obchodník nabídl i schůzku s tehdejším českým předsedou vlády Mirkem Topolánkem.

Tehdejší ministrině obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, nyní TOP09) tvrdí, že o ničem neví a je z tehdejší situaci na ministerstvu šokovaná.

Obchod se ale nakonec uskutečnil a Česká republika za 14,4 miliardy korun koupila 107 obrněnců Pandur.

V České republice je trestným činem už samotná žádost o úplatek.

About admin