Epidemii cholery na Haity rozšířili vojáci OSN


Už delší dobu se spekuluje, že nákazu cholery, která která na Haity postihla 300000 lidí (zdroje se liší) z nichž pět tisíc zabila, do země přivezli „modré přilby“. Spekulace vyvolaly nepokoje v jejichž průběhu se střílelo.

Mírové jednotky OSN měly na Haity pomoci zmírnit důsledky katastrofického zemětřesení o síle 7,0 Mw které proběhlo v 12. ledna 2010.

OSN si objednala u 4 mezinárodně uznávaných odborníků expertízu, která měla určit příčiny vzniku epidemie zdroj nákazy cholery.

Vědci provedli genetickou analýzu mikrobů z těl nakažených lidí a došli k závěru, že
všechny analyzované vzorky jsou si geneticky podobné, navíc se vůbec nepodobají kmenům bakterie Vibrio cholerae z jiných latinskoamerických zemí a jsou podle všeho jsou blízce příbuzné cholerickém bakteriím, které se vyskytují v jihovýchodní Asii“
.

Jako nejpravděpodobnější zdroj nákazy je ve zprávě označen tábor vojáků OSN nedaleko města Mirebalais. V táboře byli vojáci původem z Nepálu.

První případy cholery se objevily právě v blízkosti Mirebalais. Dále se cholera šířila v oblastech kolem řeky Artibonite, která teče poblíž vojenského tábora. V táboře špatné vodovodní potrubí. Táborová jímka včetně fekálií se vylévala do nedaleké nechráněné nádrže. V jejím okolí se pohybovala se domácí zvířata si hrály děti.

Zpráva neobviňuje nepálské vojáky z nedbalosti nebo úmyslného šíření nemoci.

Zpráva v angličtině: http://www.un.org/News/dh/infocus/haiti/UN-cholera-report-final.pdf

About admin