V pondělí bylo byl dosažena maximální výše zadlužení USA, která je tolerována zákonem. Podle něho si může federální vláda půjčit prodejem státních dluhopisů maximálně 14,29 bilionu USD.
Limit může kongres zvýšit. Čas na to má pouze do 2. srpna 2011. Pak následuje bankrot.
Nutno připomenout, že limit který byl stanoven v roce 1917 na 11,5 miliardy dolarů, se už několikrát zvyšoval.
Případný bankrot USA by měl nedozírné důsledky pro celou světovou ekonomiku.
Nyní je tedy americký státní dluh 14,294 bilionu dolarů, v roce 2005 byl přibližně osm bilionů dolarů. Přitom v roce 1980 představoval dluh USA z dnešního pohledu zanedbatelných 900 miliard dolarů.
79 dní na vytištění nových peněz stačí. Spojené státy americké v tom mají
bohaté zkušenosti.
Peníze se tisknou jenom proto, aby se pokryly platby v hotovosti.
Skutečné vytváření peněz se dnes provádí elektronicky v počítači. Neumím přesně odhadnout, kolik vteřin je na to potřeba …
Ale vždyť jde jen o virtuální peníze bez jakékoliv skutečné hodnoty. Takže je to úplně jedno. Chce to koupit kus pole, naučit děti hospodařit a můžeme v klidu čekat až příjde spokojené stáří
a spokojeni hladovi najezdnici. V krizi to nic neresi. Jen v blahobytu.
Doufám, že se nedohodnou a ukončí konečně to intervencionistické trápení. Už včera bylo pozdě. Obávám se, že se dohodnou a tím trápení prodlouží a následky následující po trápení ještě prohloubí.
ve které předpovídá, jak bude vypadat světová ekonomika v roce 2025. Stručně lze obsah popsat tak, že USA prodá vše, co bude moc, aby mohla financovat skvělý život své země.Spojené státy sice budou pořád největší ekonomikou světa a dolar bude mít své prominentní, leč oslabující postavení jako rezervní měna. Za tato privilegia ale budou muset Američané tvrdě platit.Světová banka uvádí výhled, ve kterém americká ekonomika bude pravděpodobně o 40% větší, ale čistá pozice vlastnictví amerických aktiv (akcie, dluhopisy a nemovitosti), které budou vlastněny hlavně Čínou a dalšími, Asijskými rozvojovými zeměmi, se zvýší pětinásobně.
Čistá pozice Spojených států v oblasti mezinárodních investic (jde o srovnání cizích aktiv vlastněných USA a amerických aktiv, které vlastní cizí země) bude v roce 2025 podle scénáře Světové banky neuvěřitelných – 69% ročního hrubého národního produktu. To je velký skok, když vezmeme v úvahu, že dnes je toto číslo -18%.
Pokud přijmeme výhled Světové banky, tak v roce 2025 bude zbytek světa vlastnit zhruba o $13 bilionů amerických aktiv více, než budou Spojené státy vlastnit aktiv ve zbytku světa. Čína sama bude vlastnit $8 bilionů přebytku z investic oproti zbytku světa. Největší podíl na tomto přebytku bude u Činy tvořit vlastnictví amerických aktiv.
Nikdo nemůže vědět, jak bude světová ekonomika vypadat v roce 2025, ale dnes jsou předpovědi oslabujícího dolaru a nezodpovědnosti americké vlády dobře uvěřitelné.
Existují přinejmenším dvě cesty jak ozdravit ekonomiku USA
1. Zvýšit cenu demokracie
USA vyváží demokracii ve velkém objemu, ovšem za vysloveně dumpingové ceny.
2. Kvantitativní uvolnění
Nové bankovky tisknout na levnější papír dovezený z Číny.
Nejsem studovaný ekonom, ale z toho co o ekonomii vím, tak následkem by bylo znehodnocení americkýho dolaru. Každý, kdo má úspory v dolarech by o ty peníze jednoduše přišel. Stalo by se to samý, co při krizi ve 30. letech nebo při měnovej reformě komunistů. Nebo se mýlím?
USA a FED jsou největší zlo.. stačí zadat do GOOGLU „monetary base“ a hned vidíte, jak USA zachází s dolarem..neuvěřitelné pumpování nových a nových peněz do ekonomiky a do světa.. již nyní můžeme vidět „hyperinflaci“ u pár komodit (bavlna, guma.. jsou jasnými příklady) a bude hůř.
Myslíš až přestanou lidi věřit penězům? Dokážu si to představit. Okamžitý „run on the bank“. lidé si budou chtít vybrat peníze, které tam samozřejmě nebudou, jednu dvě banky dokáže vláda podržet, ale celý bankovní systém?
Ani náhodou. Bankovky nebudou mít žádnou hodnotu a lidi si s nima začnou utírat zadek, potom začne boj o základní potřeby – jídlo, voda, hygiena… (je to samozřejmě jeden z nejhorších možných scénářů, ale člověk by měl být připraven na všechno)
Ve prospěch USA mluví 3 věci. Jednak dokáže dluh navyšovat, ale i velmi efektivně snižovat a za vlády prezidenta Clintona se spekulovalo dokonce o tom, že se dluh splatí. Dále se Spojené státy liší v tom, že jejich ekonomika roste, a třetím plusem je, že americký dolar je rezervní měna, takže existuje spousta investorů, kterým záleží na tom, aby nedošlo k fatálnímu propadu.
Za Reagana si USA zadělali na ty problémy, které mají dnes
a)finanční legislativa, kde bylo zrušeno mnoho zákonů, které například limitovali penzijní fondy a zakazovali jim obchodovat s deriváty
b) faktické zrušení kontroly nad finančním trhem a osekání pravomocí kontrolních institucí což způsobilo spoustu pozdějších problém (ENRON)
c) za Reagana začal masivní OFFshoring USA průmyslu (tehdy to bylo Mexiko). a ve výrobě dluhu se také činil – právě za něj se stali USA největším dlužníkem světa – je krásné, když na zaplacení dluhu chcete člověka co ho vytvořil z největší části.
Vždyť je přece naprosto jasné už teď, že se dohodnou a strop zvýší, nebo to nějak jinak ošmelí. Politici a pravidla světové pseudoekonomiky (tj. přelévání a tvorba zcela abstraktních a prázdných hodnot) pracují zcela neomylně. No a pokud ne, tak zbývá ještě jedna věc, která spolehlivě zresetuje a nastartuje ekonomiku – pořádná válka. To si ale dneska každý rozmyslí. I USA.